Reprezentacja U-19 zagra w Plewiskach

Data dodania: 1 października 2021

Stadion GOSiR w Plewiskach będzie ponownie areną ważnych wydarzeń piłkarskich. W dniach 6-12 października w Wielkopolsce odbędą się pojedynki turnieju eliminacyjnego do mistrzostw Europy U-19, które zaplanowane są na 2022 rok na Słowacji.

Wielkopolski Związek Piłki Nożnej jest organizatorem tego turnieju, w którym obok reprezentacji Polski zagrają także 19-latki z Ukrainy, Finlandii i Malty. Spotkania rozgrywane będą na trzech stadionach: w Plewiskach, Grodzisku Wielkopolskim oraz Swarzędzu.

Na stadionie w Plewiskach odbędą się  dwa pojedynki. W środę 6 października o godz. 12.00 zagrają reprezentacje Ukrainy i Malty, natomiast trzy dni później, także o godz. 12.00 zmierzą się ekipy Finlandii i Ukrainy.

Nadchodzący turniej toczyć się będzie w ramach pierwszej rundy eliminacyjnej. Awans do kolejnej – Elite Round – wywalczą dwie najlepsze ekipy. Drugi etap eliminacji odbędzie się wiosną 2022 roku, reprezentacje utworzą siedem grup, z których do turnieju finałowego awansują tylko zwycięzcy. O tym jak trudne jest do zadanie najlepiej świadczy fakt, że Polacy na występ w głównej imprezie czekają od 2006 roku. Wówczas odpadli w fazie grupowej turnieju rozgrywanego finałowego w Wielkopolsce. Historia zatacza więc koło nie tylko jeśli chodzi o rozgrywki U-19, ale i samych zawodników z rocznika 2003. Wiosną 2020 roku Polacy mieli na naszym terenie rywalizować w turnieju Elite Round o awans do Mistrzostw Europy U-17. Ze względu na rozprzestrzeniającą się pandemię tamte rozgrywki nie doszły jednak do skutku (w Plewiskach miał się odbyć mecz Włochy – Walia) .

Październikowa rywalizacja będzie powrotem juniorów do gry o stawkę. W marcu obecnego roku selekcjonerem kadry został dobrze znany w Wielkopolsce trener Mariusz Rumak. Wśród jego współpracowników są też inni trenerzy z naszego regionu, choćby Wojciech Tomaszewski.

Wśród powołanych zawodników są także dwaj zawodnicy poznańskiego Lecha, obrońcy Filip Borowski i Krystian Palacz. Jest również bramkarz Krzysztof Bąkowski, wypożyczony obecnie do Stomilu Olsztyn.

Wstęp na spotkania turniejowe będzie bezpłatny, jednak niezbędne będzie posiadanie wejściówki. Harmonogram dystrybucji biletów znajduje się na stronie internetowej Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej: www.wielkopolskizpn.pl

Spotkania będzie można obejrzeć również w internecie – transmisję z wszystkich spotkań Polaków zapowiedziała Łączy Nas Piłka.

Harmonogram turnieju eliminacyjnego

6 października (środa)

12.00 Ukraina – Malta (Plewiska)

18.00 Finlandia – Polska (Grodzisk Wielkopolski)

9 października (sobota)

12.00 Ukraina – Finlandia (Plewiska)

15.30 Polska – Malta (Swarzędz)

12 października (wtorek)

13.00 Malta – Finlandia (Swarzędz)

13.00 Polska – Ukraina (Grodzisk Wielkopolski)

Kadra Polski U-19

bramkarze: Krzysztof Bąkowski (Stomil Olsztyn), Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC, Walia), Nikodem Sujecki (Skra Cżestochowa);

obrońcy: Marcel Błachewicz (Wisła Płock), Filip Borowski, Krystian Palacz (obaj Lech Poznań), Adrian Bukowski (Śląsk Wrocław), Daniel Hoyo-Kowalski (Hutnik Kraków), Mateusz Lipp (FC Schalke 04, Niemcy), Ariel Mosór (Piast Gliwice);

pomocnicy: Jakub Bieroński (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Jakub Kisiel (Legia Warszawa), Daniel Krasucki (RB Lipsk, Niemcy), Mateusz Łęgowski (Pogoń Szczecin), Dominik Marczuk (Stal Rzeszów), Tomasz Neugebauer (Ruch Chorzów), Piotr Starzyński (Wisła Kraków), Olivier Sukiennicki (Bradford City AFC, Anglia), Kacper Urbański (Bologna FC 1909, Włochy);

napastnicy: Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893, Włochy), Szymon Włodarczyk (Legia Warszawa).