Zapaśniczy Puchar Polski kadetów

Z udziałem ponad 320 zawodniczek i zawodników, w hali GOSiR w Komornikach, odbył się II Puchar Polski kadetów w zapasach w stylu wolnym oraz zapasach kobiet. Była to jednocześnie II eliminacja do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Do rywalizacji stanęli zawodnicy z ponad 60 krajowych klubów.

Wśród startujących nie brakowało przedstawicieli wielkopolskich klubów. W zapasach dziewcząt najlepiej spisała się Zofia Polowczyk (ULKS Tęcza Środa Wlkp.), która zwyciężyła w kategorii 65 kg. Na podium stanęła także Wiktoria Powałowska (Sobieski Poznań), która zajęła trzecie miejsce w kategorii 73 kg.

W turnieju udział wzięły jeszcze cztery inne zawodniczki Sobieskiego Poznań. Daria Komorowska był piąta w kategorii 69 kg, Oliwia Stasiewicz zajęła 7. miejsce w wadze 46 kg, Natalia Szaraniec uplasowała się na 10. pozycji w wadze 73 kg, a Weronika Glanc została sklasyfikowana na 16-17. miejscu w kategorii 61 kg.

Z kolei zapaśniczki Ceramika Krotoszyn były blisko podium. Agnieszka Lis w wadze 53 kg zajęła piątą pozycję, podobnie jak Magdalena Namyślak w kategorii 73 kg. Narina Jędrulak w kategorii 53 kg została sklasyfikowana na miejscu 16.

Aleksandra Kowalska (ULKS Tęcza Środa Wlkp.) w wadze 57 kg uplasowała się na 8. miejscu, a Natalia Malczyk (Grunwald Poznań) została sklasyfikowana na pozycji 16-17 w kategorii 65 kg.

W imprezie wystartowały także zawodniczki gospodarza turnieju UKS Zapasy Plewiska. Nina Ratajczak w kategorii 69 kg zajęła 12. miejsce, Martyna Czosnowska (65 kg) sklasyfikowana została na 12-13. pozycji. Natomiast 15. lokatę zajęły Marta Sós (57 kg) i Zuzanna Misiorna (69 kg).

W turnieju chłopaków wielkopolscy zapaśnicy stawali na podium cztery razy. Trzy medale wywalczyli zawodnicy Ceramika Krotoszyn: Artur Gibasiewicz triumfował w kategorii 71 kg, w wadze 45 kg drugie miejsce zajął Kacper Nowakowski, a Bartosz Kaźmierczak był trzeci w kategorii 71 kg. Brązowy medal wywalczył także zawodnik gospodarzy Marcin Czosnowski (UKS Zapasy Plewiska) w wadze 110 kg.

Klasyfikację drużynową wygrała ekipa Ceramika Krotoszyn, w barwach której wystąpiło 13 zawodników. Obok medalistów startowali także: Dominik Palczewski (5. miejsce), Oskar Stefański (9. miejsce) oraz Maciej Sobański (12. miejsce) – wszyscy w wadze 92 kg, Dawid Jankowski (7. Miejsce), Bartosz Stodolny (10. miejsce), Robert Jaśniak (12. miejsce) oraz Damian Rosiewicz (20. Miejsce) – wszyscy w kategorii 80 kg, Maciej Kosmalski (16. miejsce) ‑ 60 kg, Gracjan Wieczorek (16. miejsce) ‑ 65 kg i Jakub Gorzelanny (10. miejsce) – w kategorii 110 kg.

W turnieju udział wzięło 8 zawodników Sobieskiego Poznań. Najlepsze, piąte miejsca wywalczyli: Jan Chojnacki w wadze 71 kg i Tadeusz Werner w wadze 92 kg. Inni zajęli dalsze lokaty: Kamil Pieniak (9. miejsce) i Alan Niedzielski (18. miejsce) – obaj w kategorii 55 kg, Łukasz Dziunikowski (11-13 miejsce) ‑ 45 kg, Krzysztof Szukała (24-26. miejsce) ‑ 60 kg, Bartosz Mrowiński (11-12. miejsce) ‑ 65 kg, Miłosz Romanowski (22. miejsce) ‑ 71 kg.

W komornickich zawodach wystartowało również pięciu zapaśników Grunwaldu Poznań: Maurycy Gruszecki zajął 7. miejsce w wadze 65 kg, Szymon Jóżwiak (10. miejsce) ‑ 60 kg, Kamil Grzelaszyk (11. miejsce) – także 60 kg, Mikołaj Deja (19. Miejsce) ‑ 71 kg i Michał Gorzyński (16. pozycja) ‑ 92 kg. Z kolei dwaj zawodnicy ULKS Tęcza Środa Wlkp., Marcin Spalik (9. miejsce) w wadze 110 kg, a Kacper Świdurski (17. miejsce) w kategorii 60 kg.

Obok brązowego medalisty Marcina Czosnowskiego, walczyło też czterech innych zawodników UKS Zapasy Plewiska: Natan Kulczyński (10-11. lokata) ‑ 51 kg, Jędrzej Jodłowski (11-12. miejsce) ‑ 65 kg, Igor Sufryd (18. Miejsce) ‑ 80 kg oraz Marius Nartea (15. pozycja) w kategorii 92 kg.

‑ W niektórych kategoriach wagowych poziom walk był niezły, a zawodnicy zaprezentowali dobre przygotowanie do zawodów. Ta druga eliminacja do ogólnopolskiej olimpiady młodzieży była bardzo ważna, bo dawała kolejne punkty do rankingu. Podczas finałów olimpiady przekonamy się, kto najlepiej przepracował ostatnie miesiące – powiedział Antoni Obrycki, sędzia główny II Pucharu Polski kadetów, jaki odbył się w hali GOSiR w Komornikach.